جستجو در سایت
جستجو

هنگام خرید نرم افزار مطب دقت لازم را به خرج دهید.

۱۷, آبان, ۱۳۹۵

 

حتما خاطرتان هست که تا همین چندسال پیش، بزرگترین فروشگاه ها و شرکت ها نیز امور مربوط به مدیریت و حسابداری و نامه نگاری خود را بصورت سنتی و دستی انجام می دادند. اما با رشد تکنولوژی و ورود نرم افزارهای مختلف به بازار، کوچکترین فروشگاه ها نیز امروز کلیه امور خود را با استفاده از نرم افزار مدیریت می کنند و رسالت نرم افزارها نیز آسان تر کردن روش مدیریت و رفع خطاهای انسانی می باشد. در حوزه ی پزشکی نیز مانند سایر حوزه ها نرم افزارهای تخصصی پزشکی با امکانات متفاوتی تولید و به بازار عرضه شدند.

نکات خرید نرم افزار مطب

نکات خرید نرم افزار مطب

اما یک پزشک چطور باید نرم افزار مناسب را انتخاب و خریداری نماید؟

قبلا در مقاله ای با عنوان “بهای انتخاب نادرست نرم افزار برای پزشک“ که می توانید آنرا از اینجا مطالعه کنید، به نکاتی اشاره نمودیم که انتخاب نامناسب نرم افزار پزشکی، چه پیامدهایی را برای دکتر به بار می آورد. اما در این مقاله سعی داریم نکاتی را بازگو کنیم که دکتر با در نظر گرفتن آنها بتواند بهترین نرم افزار پزشکی مرتبط با کار خود را انتخاب نماید.

نکات مهم خرید نرم افزار پزشکی که شرکت های نرم افزاری دوست ندارند آنها را بدانید

۱- قانع نباشید

بسیاری از پزشکان در هنگام خرید نرم افزار قناعت می کنند و همین که سیستم، لیستی از نوبت های روز را بصورت کامپیوتری به آنها ارائه کند، برایشان کافیست. توجه داشته باشید که ماهیت بوجود آمدن نرم افزارها، کاهش دغدغه ها و فرآیندهای سنتی داخل مطب است تا همه چیز بصورت استاندارد و بدون خطای انسانی پیش رود. بنابراین در خرید نرم افزار تمامی امکانات پیشرفته ای که ممکن است نیاز داشته باشید را مد نظر قرار دهید. اگر نرم افزار شما حرفه ای باشد، با پذیرش بیمار می بایست تمامی امور مربوط به حسابداری مطب، لیست های بیمه، پرونده سازی، لیست نوبت ها، میانگین زمان ویزیت و سایر امور مطب بدون نیاز به انجام کار اضافه ای بصورت اتوماتیک تنظیم می شود.

۲- دغدغه های خود را لیست کنید و هدف خود را مشخص کنید

هدف دقیق خود را از خرید نرم افزار مشخص کنید تا فروشندگان و بازاریابان نرم افزار محصول خود را به شما تحمیل نکنند. جدا از این موضوع این ماجرا در هر خرید دیگری -از خرید یک گوشی موبایل تا خرید ماشین و خانه- اگر رعایت شود، شما انتخاب هوشمندانه تری انجام داده اید.

آیا می خواهید بوسیله نرم افزار اطلاعات بیماران و پرونده های خود را بصورت متمرکز در یک جا داشته باشید؟ آیا میخواهید نارضایتی بیماران از معطل شدن در مطب و نحوه ی نوبت دهی کمتر شود؟ آیا میخواهید امور مربوط به بیمه، تهیه لیست و خروجی فایل ها و میزان مطالباتتان از بیمه ها را بصورت دقیق تر انجام و کنترل نمایید؟ آیا نیازمند این هستید که تعداد بیماران خود را بیشتر کنید؟ یا بدانید کدامیک از خدماتی که در داخل مطب ارائه می کنید بازدهی اقتصادی بیشتری دارد؟ یا شاید نیاز داشته باشید عملکرد منشی و پرسنل خود را بصورت دقیق مشاهده نمایید.

بنابراین پیشنهاد می کنیم تمامی نیازهای خود را بصورت کامل لیست کنید تا انتخاب هوشمندانه تری داشته باشید.

۳- به یکپارچگی نرم افزار دقت کنید

خیلی از پزشکان هستند که از چند سال پیش نرم افزار ویندوزی را تهیه نموده اند و در مطب خود استفاده می نمایند، اما بدلیل اینکه نرم افزار تمامی نیازهای آنها را برطرف نمی کند، مجبورند در کنار آن از چند نرم افزار جانبی دیگر برای انجام امور بیمه ای، نوبت دهی و یا پرونده سازی نیز استفاده نمایند.

در هنگام خرید نرم افزار پس از اینکه نیازهای کامل مطب خود را بصورت ایده آل گرایانه تهیه نمودید، نرم افزاری را انتخاب کنید که اولاً بتواند بصورت یکپارچه پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد تا مجبور نشوید از ترکیب چند نرم افزار برای پیشبرد امور خود استفاده کنید. ثانیاً قابلیت توسعه و خصوصی سازی امکانات را داشته باشد تا در صورتی که نیاز جدیدی برای شما ایجاد شد، بتوانید آنرا به نرم افزار خود اضافه نمایید و یکپارچه بودن سامانه مدیریت مطب خود را حفظ کنید.

اگر حوصله ی مطالعه دارید، پیشنهاد می کنیم مطلب “بهترین نرم افزار مدیریت مطب“ را از اینجا مطالعه کنید که در آن لیستی از امکاناتی که نیازهای پزشک در مطب را مرتفع می نماید به تفصیل آورده شده است.

۴- شرکتی را انتخاب کنید که به مراکز بزرگ سرویس داده باشد

هدایت یک هواپیمای ملخی دو نفره برای خلبانی که یک عمر بوئینگ ۷۰۰ نفره را هدایت کرده کار سختی نیست.

خیلی از نرم افزارها بعد از اینکه مدتی از آنها استفاده می کنید باتوجه به سنگین شدن حجم دیتابیس و تعداد رکوردهای ثبت شده و … دچار کندی سرعت می شوند یا شرکت تولید کننده بدلیل عدم صرفه اقتصادی و دلایل دیگر پشتیبانی خود را از آن قطع می کند. پیشنهاد می کنیم شرکتی را انتخاب کنید که سابقه ی همکاری با مراکز بزرگ مثل بیمارستانها یا مراکز پاراکلینیکی را داشته باشد. مراکز پاراکلینیکی در مقایسه با مطب ها تعداد خدمات بسیار بیشتری را دارند و همچنین باتوجه به مبالغ بالای خدمات، با بیمه های بیشتری نیز طرف قرارداد هستند. همچنین تعداد بیمار در این مراکز در مقایسه با مطب ممکن است بالاتر باشد و پرونده ی بیمار نیز برای این مراکز از موارد مهم بشمار می رود. همچنین چون ترافیک کاری بالایی دارند نرم افزاری را انتخاب می کنند که کار کردن با آن ساده باشد و زمان زیادی را از منشی و اپراتور نگیرد. بنابراین نرم افزاری که به این مراکز سرویس دهی کرده باشد، به آسانی می تواند پاسخگوی نیازهای نرم افزاری یک مطب باشد و جواب خود را پس داده است.

۵- با همکاران خود مشورت کنید

یکی از شگردهای فروش بازاریابان، نام بردن از اسامی سایر پزشکانی است که در حوزه ی تخصص شما یا سایر تخصص ها فعال هستند و معمولا پزشکان معروف را برای نام بردن انتخاب می کنند تا شما نیز با تکیه بر اسامی آن پزشکان، خرید خود را از آنها انجام دهید. در این میان باتوجه به اینکه پزشک سرش شلوغ است و فرصت پرسیدن از همکارانش را ندارد، خیلی وقت ها اسامی پزشکانی که مشتری آن شرکت نیستند نیز نام برده می شود. بنابراین پیشنهاد می کنیم جهت جلوگیری از این موضوع حتما گواهی تایدیه پزشکانی که برای آنها کار انجام شده را از شرکت فروشنده درخواست نمایید و در صورتی که فرصت داشتید با چند نفر از مشتریان آنها تماس گرفته و میزان رضایت شان از عملکرد نرم افزار، شرایط پشتیبانی و راحتی کار با سیستم را جویا شوید.

۶- سادگی و کاربر پسند بودن را مد نظر داشته باشید

مدتی است استفاده از عبارت “کاربر پسند” یا “یوزر فرندلی” برای نرم افزارها شدت گرفته است. کاربر پسند بودن در اصطلاح عامیانه به معنای انتقال تجربه کاربری مناسب و استفاده آسان از نرم افزار می باشد و یکی از پارامترهای اصلی انتخاب نرم افزار این موضوع است. اهمیت این موضوع زمانی به چشم می آید که در طول روز مجبور باشید زمان زیادی را با نرم افزار خود کار کنید. توصیه ای که ما به شما داریم این است که برای تست میزان کاربر پسند بودن نرم افزار، آنرا با آموزش مختصری به دست یک فرد نه چندان حرفه ای در استفاده از کامپیوتر بدهید و نحوه کار کردن وی با نرم افزار و سرعت یادگیری او را مورد بررسی و تحلیل قرار دهید.

همچنین دقت داشته باشید یوزر فرندلی بودن ارتباط مستقیم با رنگ و طراحی ندارد. در برخی مواقع ظاهر یک نرم افزار در دید اول ممکن است سخت و پیچیده به نظر برسد، اما پس از چند روز استفاده متوجه می شوید که باتوجه به گستردگی امکانات، محیط کاربری آسانی دارد و اکثر بخش های سیستم بدون آنکه شما متوجه شوید بصورت هوشمند کار خود را پیش ببرند. البته برعکس این موضوع نیست ممکن است وجود داشته باشد.

نرم افزار خوب، نرم افزاری است که کار منشی، پزشک و کادر درمانی را کمتر کند تا ضمن بهره وری بیشتر در هنگام کار، زمان آنها برای ارتباط بهتر با بیمار آزاد شود.

 

۷- برای خرید عجله نکنید

تفاوت در کیفیت نرم افزار بستگی به پارامترهای ریز و درشت بسیاری دارد و هرچقدر هم که دقت کنید ممکن است باز هم مواردی از قلم افتاده باشد. بنابراین پیشنهاد می کنیم قبل از خرید هر نرم افزاری، ابتدا از یک یا دو شرکت فروشنده -که تقریبا تصمیم گرفته اید از آنها نرم افزار بخرید- تقاضای یک نسخه آزمایشی کنید و بصورت جدی و به شکل واقعی در مطب از آن استفاده کنید تا متوجه عملکرد، پشتیبانی، سادگی و بهره وری آن گردید. در این صورت تصمیم گیری شما برای خرید نرم افزار بسیار آسانتر و مطمئن تر خواهد بود.

۸- یکبار هزینه کنید و یک عمر راحت باشید

انگلیسی ها ضرب المثلی دارند که می گوید “ما آنقدر پولدار نیستیم که جنس ارزان بخریم” و آمریکایی ها نیز ضرب المثلی دارند که می گوید “پنیر رایگان فقط در تله موش یافت می شود“.

در مصاحبه هایی که سایت دیوار پزشکان با دکترها انجام داده است، مشاهده می کنید که اکثر آنها غذای خود را در بهترین رستوران ها می خورند و مشتری بهترین برندهای خودرو، پوشاک و لوازم الکترونیک هستند. فرزندان آنها نیز در بهترین مدارس هر شهری تحصیل می کنند. این موضوع نشان می دهد که اگر اهمیت یک چیز برای پزشک مشخص شود، برای پرداخت هزینه بیشتر در ازای کیفیتی که دریافت می کند مشکلی ندارد.

اما آیا نرم افزار مطب آنقدر اهمیت دارد که روی آن هزینه کنیم؟

کمتر سازمان بزرگی را می توانید پیدا کنید که بدون استفاده از نرم افزار بتواند یک ماه هم دوام بیاورد. آمارهای بین المللی نشان می دهد داشتن نرم افزار حرفه ای می تواند تا ۴۳ درصد سود آوری اقتصادی یک پزشک را از طریق کنترل هزینه ها و افزایش تعداد بیماران و چشم انداز آینده ای که به وی می دهد، افزایش دهد. همچنین بهره وری منشی در مطب های دارای نرم افزار مطب به میزان ۱۷ درصد بالاتر از سایر مطب هاست و این موضوع ارتباط مناسبتری را با بیمار رقم می زند.

بنابراین همانطور که مشاهده می کنید اهمیت میزان حرفه ای بودن نرم افزار مطب شما کمتر از کیفیت غذایی که میخورید یا خودرویی که سوار می شوید نیست. پس ارزش دارد که زمان مناسبی را برای تهیه نرم افزار اختصاص دهید و بهترین گزینه موجود را با پایین ترین هزینه بر اساس پارامترهای ذکر شده تهیه نمایید.

 

واضح است که تهیه یک نرم افزار به لحاظ فنی و کاربری نیازمند بررسی های جزئی تری می باشد، اما موارد ذکر شده در صورتی که رعایت گردد تا میزان قابل توجهی ریسک خرید نرم افزار نامناسب را کاهش خواهد داد.

در صورتی که سوالی داشتید می توانید آنرا از طریق بخش نظرات ارسال نمایید.

دریافت پیش نمایش نرم افزار