جستجو در سایت
جستجو

انتی بیوتیک ها و پیدا شدن منشا مقاومت ان توسط دانشمندان

۱۶, مهر, ۱۳۹۶

دانشمندان درباره‌ی ریشه و منشا مقاومت آنتی‌بیوتیک شواهد علمی محکمی را به دست‌ آورده‌اند که نشان می‌دهد منشا این مقاومت خود آنتی‌بیوتیک‌ها هستند.

 احتمالا شما نیز افرادی را می‌شناسید که با مشاهده‌ی کوچک‌ترین علائم سرماخوردگی، انواع آنتی‌بیوتیک‌ها را مصرف می‌کنند. کاملا واضح است که مصرف بی‌رویه و خودسرانه‌ی آنتی‌بیوتیک‌ها نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه مشکلات بسیاری را برای خود فرد و کل جامعه ایجاد می‌کند. در حال حاضر مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها یکی از مهم‌ترین خطراتی است که سلامت همه‌ی افراد جامعه را تهدید می‌کند. به بیان ساده، مقاومت آنتی‌بیوتیکی زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌های ایجادکننده‌ی‌ بیماری چون دائما در معرض این داروها قرار گرفته‌اند دچار تغییر و تحول ژنتیکی می‌شوند؛ در نتیجه دارویی که معمولا برای درمان عفونت باکتریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد دیگر موثر واقع نمی‌شود. ایجاد مقاومت آنتی‌بیوتیکی اغلب به تجویز بیش از اندازه‌ی آنتی‌بیوتیک‌ها یا مصرف خودسرانه‌ی این داروها ارتباط دارد. گاهی اوقات برای درمان عفونت‌های ایجاد شده به مصرف آنتی‌بیوتیک نیازی نیست یا اینکه در مورد بیماری‌هایی مانند عفونت‌های ویروسی، آنتی‌بیوتیک تاثیری در درمان بیماری ندارد و نکته‌ی مهم دیگر این است که برای هر بیماری و عفونتی، درمان آنتی‌بیوتیکی وجود ندارد. کاملا واضح و مشخص است که مقاومت آنتی‌بیوتیکی مشکلی است که کل جامعه را درگیر می‌کند بنابراین دانشمندان سعی دارند که به ریشه‌های این مشکل پی ببرند.

5f3be3c2-b5d1-4c85-8ae1-f04b96cd13a4

5f3be3c2-b5d1-4c85-8ae1-f04b96cd13a4

زمانی که موضوع عوامل بیماری‌زا یا پاتوژن‌ها مطرح می‌شود دانشمندان معتقدند ژن‌هایی که در مقاومت آنتی‌بیوتیکی دخیل هستند از نظر منشا احتمالا همان ژن‌های موجود در آنتی‌بیوتیک‌هایی‌اند که برای درمان بیماری‌ها و از بین بردن عوامل بیماری‌زا مورد استفاده قرار می‌گیرند. محققان مرکز تحقیقاتی و داروسازی Nova Nor disk در کشور دانمارک مطالعات بسیاری در این زمینه انجام داده‌اند. نتایج این مطالعات، مدارک و شواهد علمی را ارائه می‌کند که صحت این فرضیه‌ها را قوت می‌بخشد. اگرچه برای تایید قطعی این فرضیه‌ها راه درازی در پیش است اما دانشمندان امیدوار هستند به ریشه‌ی ژنتیکی مقاومت میکروب‌های بیماری‌زا در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها پی ‌ببرند.

آنتی بیوتیکها مواد شیمیایی هستند که از دو راه طبیعی و ساختگی به دست می‌آیند. آنتی‌بیوتیکهای طبیعی از میکروارگانیسم‌هایی مانند قارچها و باکتریها گرفته می‌شوند. امروزه با پیشرفت شیمی پزشکی بیشتر آنتی‌بیوتیکهای حاصل تغییرات مولکولی بر روی آنتی‌بیوتیکهای طبیعی هستند. آنتی بیوتیک‌ها به دو گروه عمدهٔ آنتی بیوتیک‌های باکتریوسید، که باعث کشتن سلول بیماری‌زا می‌شوند و باکتریواستاتیک، که باعث توقف رشد و ثابت ماندن تعداد سلول بیماری‌زا هستند طبقه‌بندی می‌شوند. در واقع مبارزه‌ی بین آنتی‌بیوتیک‌ها و میکروب‌های بیماری‌زا را می‌توان به مبارزه‌ی بین یک گروه از موجودات میکروسکوپی با میکرو ارگانیسم‌های دیگر تشبیه کرد. تقریبا ۷۵ درصد از میکروب‌هایی که برای تهیه‌ی آنتی‌بیوتیک‌ها به کار می‌روند باکتری‌های گِرَم مثبت هستند که اکتینوباکتریا نامیده می‌شوند؛ این نوع باکتری‌ها اغلب در خاک یافت می‌شوند. یکی از محققان در این زمینه می‌گوید:

براساس یافته‌های جدید تصور می‌شود بیش از نیم قرن است که پاتوژن‌ها، ژن‌هایی را از باکتری‌های موسوم به اکتینوباکتریا کسب می‌کنند که این ژن‌ها باعث ایجاد مقاومت آنتی‌بیوتیکی در پاتوژن‌ها می‌شوند. با کشف ژن‌های کاملا یکسان بین آنها، ریشه‌ی این تغییرات ژنتیکی در میکروب‌های ایجادکننده‌ی بیماری‌ و علت مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مشخص خواهد شد.

اعلام یک رقم جهانی برای تعداد ابتلا به عفونت‌ها در یک سال دشوار است اما بر طبق گزارش مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها در آمریکا  فقط در این کشور ۱.۷ میلیون نفر در اثر ابتلا به عفونت‌ها، مراقبت‌های درمانی دریافت کرده‌اند و سالیانه تقریبا ۹۹ هزار مورد مرگ مرتبط با عفونت اتفاق افتاده است؛ البته این آمار همه‌ی انواع عفونت‌های میکروبی را شامل می‌شود و فقط به عفونت‌های باکتریایی محدود نمی‌شود. مشکل مقاومت آنتی‌بیوتیکی روز به روز وخیم‌تر و پیچیده‌تر خواهد شد مگر اینکه راه‌حلی برای این مشکل ارائه شود. نتایج این مطالعات، مشکل را به طور کامل حل نمی‌کند اما دانستن این موضوع که مشکل از کجا شروع می‌شود به طور حتم اولین گام در مسیری است که باعث می‌شود به طور واقعی به این مشکل پرداخته شود.

مقالات مرتبط

نرم افزار مطب نرم افزار دندانپزشکی نرم افزار چشم پزشکینرم افزار مدیریت درمانگاه
نرم افزار کلینیکنرم افزار پلی کلینیک نرم افزار کاشت مو نرم افزار زنان و زایمان
نرم افزار دیابت نرم افزار رادیولوژینرم افزار دیالیزنرم افزار ترک اعتیاد
نرم افزار فیزیوتراپینرم افزار اطفالنرم افزار سرطان نرم افزار پوست مو زیبائی
نرم افزار مطب دندانپزشکی نرم افزار مطب چشم پزشکینرم افزار جامع درمانگاه نرم افزار مدیریت مطب پزشکان
نرم افزار آزمایشگاهنرم افزار درمانگاه نرم افزار مدیریت کلینیکنرم افزار کلینیک دندانپزشکی

دریافت پیش نمایش نرم افزار