جستجو در سایت
جستجو

تبادل اطلاعات در مراکز پزشکی

۲۷, دی, ۱۳۹۵
ارتباطات در پزشکی

تبادل اطلاعات در مراکز پزشکی

راه حل های قابلیت همکاری برای تبادل اطلاعات بیمار در مراکز سلامت اعم از مطب کلینیک ، پلی کلینک یک پیشرفت خاص تکنولوژیکی است  که آینده سازمان بهداشت و درمان شکل است.

با گسترش روزافزون تکنولوژی اطلاعات و تأثیر آن بر جامعه کنونی نیاز به استانداردسازی اطلاعات و طبقه بندی برای به اشتراک گذاری آن یکی از موارد مهم می باشد. از آنجائیکه بیمارستانها یکی از نهادهای مهم ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی بوده که با امکانات و تسهیلات خود در تضمین سلامت جسمانی و روانی افراد جامعه، تحقیقات و آموزش نیروهای ماهر مورد نیاز در بخش بهداشت و درمان نقش اساسی ایفا می کند.
لذا کامپیوتر به همان اندازه که در علوم دیگر از اهمیت برخوردار است در علوم پزشکی و درمان نیز می تواند نقش آفرین بوده و علاوه بر استفاده کنترلی و درمانی در بخشهای مختلف به منظور صرفه جویی در هزینه ها ( زمان ، دوباره کاری ، دقت ) در ابعاد مختلف به کار گرفته شود. این صرفه جوئی ها از تشکیل پرونده بیمار، ثبت علائم حیاتی، اعمال جراحی، مراقبتهای ویژه، آزمایشگاه، رادیولوژی، پاتولوژی، سیستمهای تخصصی پرستاری گرفته تا امور مالی، انبارداری، بیمه ها، کارپردازی، حسابداری پزشکان و بسیاری از فعالیت های دیگر از جمله کاربردهای کامپیوتر در بیمارستانها هستند.
هر بنگاه اقتصادی نیازمند یک زیرسازی قابل انعطاف برای یکپارچگی می باشد. فقدان یکپارچگی بین برنامه های کاربردی مشکلاتی را در تبادل اطلاعات بین سازمانها در مجاری داده ای ایجاد می کند و ممکن است سبب بروز مشکلاتی با سازمانهای خارجی گردد، از آنجائیکه مراکز درمانی سیستمهای کامپیوتری (بسته های نرم افزاری) خود را توسط فروشندگان مختلف تهیه می کنند و تبادل اطلاعات بین بسته های نرم افزاری مختلف بسیار مشکل می باشد، لذا باید بین برنامه های کاربردی، استانداردهائی رعایت گردد تا تبادل اطلاعات بین مراکز مختلف درمانی قابل اجرا باشد.

پس با این دید که شما میخواهید از نرم افزار پزشکی استفاده کنید ، در انتخاب نرم افزار پزشکی باید به این نکته توجه داشته باشید که این نرم افزار قابلیلت تبادل اطلاعات را داشته باشد .

 

به عبارت دیگر اطلاعات، زیر ساختی برای پیشرفت هر جامعه ای است و در دسترس بودن اطلاعات درس، نقش مهم و موثری در نتایج تحقیقات و پروژه ها دارد. هرچه اطلاعات به روزتر، کاملتر و دقیقتر و امکان دسترسی به آن ساده تر باشد، تصمیماتی که گرفته می شود منطقی تر و به واقعیت نزدیکتر است. در غیر این صورت عواقبی بسیار گمراه کننده همراه با هزینه های گزاف به جامعه تحمیل می گردد. متاسفانه بعضی از اطلاعات تولید شده بطور مناسب ثبت نمی شود. دلایل متعددی را دراین زمینه می توان در نظر گرفت . در کشورهای پیشرفته دلیل عمده آن مخفی نمودن پاره ای از اطلاعات و در کشورهای جهان سوم از جمله ایران، عدم اطلاع کافی گردآورندگان آمار و اطلاعات، فقدان آگاهی، شناخت، انگیزه و تخصص لازم برخی مسئولان نگهداری آمار، عدم وجود نهاد نظارتی و کمبود امکانات می باشد. به نظر می رسد اولین قدم در بهبود این نقیصه، برنامه ریزی صحیح و ایجاد شرایطی مناسب جهت دسترسی به امکانات و اطلاعات بصورت سریع، آسان و کم هزینه بوده، هم چنین بایستی تعاریف لازم علمی با استفاده از افراد متخصص تهیه گردد.

مقالات مرتبط

نرم افزار مطب نرم افزار دندانپزشکی نرم افزار چشم پزشکینرم افزار مدیریت درمانگاه
نرم افزار کلینیکنرم افزار پلی کلینیک نرم افزار کاشت مو نرم افزار زنان و زایمان
نرم افزار دیابت نرم افزار رادیولوژینرم افزار دیالیزنرم افزار ترک اعتیاد
نرم افزار فیزیوتراپینرم افزار اطفالنرم افزار سرطان نرم افزار پوست مو زیبائی
نرم افزار مطب دندانپزشکی نرم افزار مطب چشم پزشکینرم افزار جامع درمانگاه نرم افزار مدیریت مطب پزشکان
نرم افزار آزمایشگاهنرم افزار درمانگاه نرم افزار مدیریت کلینیکنرم افزار کلینیک دندانپزشکی

دریافت پیش نمایش نرم افزار