جستجو در سایت
جستجو
حق فنی داروخانه ها در نرم افزار داروخانه
نرم افزار داروخانه

دارو به عنوان یکی از مهم ترین اجزای تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری ها بکار می رود و بر همین اساس همیشه مجموعه ای از فرآیند ها بر تولید، واردات، نگهداری، توزیع و عرضه دارو جهت فقط ایمنی و تضمین سلامت و کیفیت آن در کشورها حاکم است.

چنانچه دارو به نحو علمی و اصولی تولید، نگهداری، توزیع و به فروش رسانیده نشود، نه تنها در دستیابی به شاخص های کمی و کیفی سلامت جامعه تاثیر نامطلوب می گذارد، بلکه می تواند سبب بروز اختلالات وگرفتاری های جدی و تهدید کننده ای در جامعه، محروم ماندن از درمان و حتی مرگ بیمار گردد.

بدین ترتیب نقش و جایگاه خدمات داروسازان و داروخانه به عنوان یکی از ارکان اصلی زنجیره درمان بیماران، قطعاً بی بدیل است.
حق فنی یا تعرفه خدمات دارویی مبلغی است که در داروخانه ها به  ازای تحویل هر نسخه به بیمار و برای کنترل عدم تداخل داروها و راهنمایی‌های لازم جهت مصرف و کنترل نهایی توسط دکتر
داروساز، دریافت می‌گردد. این تعرفه در سال ۱۳۶۵ در ایران وضع شد.

قانونی یا غیر قانونی بودن حق فنی

تأکید دیوان عدالت اداری بر غیرقانونی‌بودن این موضوع در حالی است که وزارت بهداشت هم در این زمینه با دیوان اختلاف نظر دارد.سال گذشته وزیر بهداشت به صراحت از این اختلاف نظر حرف زد و گفت: دیوان عدالت اداری به استناد یک ماده قانونی اقدام به لغو تعرفه‌های حق فنی داروخانه‌ها کرد که این تصمیم برای ما قابل احترام است، اما مواد دیگری وجود دارد که به استناد آن دریافت حق فنی در گذشته نیز سابقه داشته و جز اختیارات دولت و هیأت وزیران است که در این مورد تصمیم‌گیری کنند.سال گذشته همچنین دبیر شورای داروسازی از حذف حق فنی بدون نظرخواهی از وزارت بهداشت انتقاد کرد و گفت: ابطال مصوبه تعرفه‌های داروسازان از سوی دیوان عدالت اداری غیرکارشناسی است.

مهمترین وظایف مسئول فنی با رعایت ایجاد تعهد قانونی، تخصصی و اخلاقی داروساز در محیط داروخانه به شرح زیر می باشد :

1)   اولین دید داروساز در محیط حِرفه  ای خود آن است که به صلاح بیمار و سلامت جامعه بِنگرد و در چرخه عرضه دارو در داروخانه، داروساز با کنترل مصرف داروها و بیماریهای عمومی و مُزمن نقش مؤثری در مراقبتهای سلامت و پشتیبانی شیوه های زندگی سالم ایفا می نماید.

2)   با توجه به مراحل عرضه دارو در داروخانه (روند نُسخه پیچی) وظیفه مراقبتی مسئول فنی (داروساز واجد شرایط قانونی) در تمامی جنبه های بررسی نُسخه، عرضه دارو و مشورت با بیمار مُرتبط می شود. سطح دقیق مراقبتهای حِرفه ای که از داروساز انتظار میرود شامل مهارتهایی است که به عنوان وظیفه و اِبراز شایستگی وی در کلیه مراحل بررسی اولیه نُسخه، اقدامات لازم در جهت درمانهای ضروری، اشتباهات یا ابهامات دارودرمانی، جمع آوری دُرست و برچسب زنی مناسب، تهیه توصیه ها و اطلاعات صحیح مصرف تأثیرگذار خواهد بود.

3)   داروساز به خاطر دقت در رَوند نُسخه پیچی فرآورده های دارویی، قدرت درج دستور صحیح مصرف پاسخگو بوده است ولی نمیتواند تنها به عنوان محل عرضه و تأمین دارو عمل کند! فرد داروسازی که بالقوه دارودرمانی را میداند می تواند آسیبهای احتمالی دارودرمانی را پیش بینی کند و در محافظت از سلامت بیمار پاسخگو باشد. نُسخه پیچی شامل مراحل مختلفی است : بررسی اولیه نُسخه، اقدامات لازم در جهت درمانهای از قلم اُفتاده، اشتباهات و یا اِبهامات، جمع آوری دُرست و آماده سازی داروها با بَرچسب مناسب، تهیۀ توصیه ها و اطلاعات مناسب.

 

حق فنی یا تعرفه خدمات دارویی در نرم افزار داروخانه رایان طب

همان طور که اهمیت بخش حق فنی برای داروخانه مشخص است ، تیم نرم افزاری رایان طب در نرم افزار داروخانه خود به طور دقیق به تحلیل این موضوع پرداخته و در نرم افزار مدیریت داروخانه این مهم را گنجانده است .

در این بخش شما میتوانید به راحتی به تعریف و تغییر حف فنی پرداخته و همچنین شیفت ها را مشخص نمائید و یا برای هر پزشک یا داروساز در نرم افزار داروخانه حق فنی مشخصی در نظر گرفت.

  • به ازای هر بیمه میتوان حق فنی مجزار در نظر گرفت
  • بی نهایت حق فنی میتوان تعریف نمود
  • میتوان بی نهایت شیفت و ساعت برای حق فنی در نظر گرفت

برای دریافت توضیحات کاملتر در مورد نرم افزار داروخانه رایان طب لینک موجود را کلیک نمائید.

موضوعات مرتبط

نرم افزار مطب نرم افزار دندانپزشکی نرم افزار چشم پزشکینرم افزار مدیریت درمانگاه
نرم افزار کلینیکنرم افزار پلی کلینیک نرم افزار کاشت مو نرم افزار زنان و زایمان
نرم افزار دیابت نرم افزار رادیولوژینرم افزار دیالیزنرم افزار ترک اعتیاد
نرم افزار فیزیوتراپینرم افزار اطفالنرم افزار سرطان نرم افزار پوست مو زیبائی
نرم افزار مطب دندانپزشکی نرم افزار مطب چشم پزشکینرم افزار جامع درمانگاه نرم افزار مدیریت مطب پزشکان
نرم افزار آزمایشگاهنرم افزار درمانگاه نرم افزار مدیریت کلینیکنرم افزار کلینیک دندانپزشکی

ارسال نظر

دریافت پیش نمایش نرم افزار