جستجو در سایت
جستجو

خواندن فکر انسان به کمک نرم افزار پزشکی

۱۰, اردیبهشت, ۱۳۹۶
خواندن فکر

خواندن فکر انسان به کمک نرم افزار پزشکی

محققان دانشگاه پرینستون و شرکت اینتل، بزرگ‌ترین سازنده‌ی پردازشگرهای رایانه‌ای در یک هکاتون گرد آمدند تا در مورد توسعه‌ی نرم‌افزاری که بتواند فکر انسان  را

بخواند، بحث و تبادل نظر کنند.

 با رایان طب تولید کننده نرم افزار های پزشکی همراه  باشید

این همکاری بین محققان دانشگاه پرینستون و مهندسان اینتل، باعث پیشرفت قابل توجهی در رمزگشایی داده‌های دیجیتال به‌دست‌آمده از مغز شده است.  این نرم افزار از جمله نرم افزار  های پزشکی  مرتبط با نرم افزار مغز و اعصاب میباشد که میتواند با یک مکمل با نرم افزار مغز و اعصاب در مطب های پزشکی به کار گرفته شود .اطلاعات از طریق fMRI جمع‌آوری می‌شوند و هدف از آن کشف روش‌هایی است که از طریق آن‌ها فعالیت‌های عصبی منجر به یادگیری، به خاطر سپردن و دیگر فعالیت‌های شناختی می‌شوند.

مقالات مربوط به پیشرفت‌های محاسباتی در زمینه‌ی رمزگشایی اسکن‌های مغزی در ژورنال Nature Neuroscience چاپ می‌شود. نویسندگان مقالات محققان موسسه‌ی عصب‌شناسی پرینستون، دپارتمان علوم رایانه‌ای پرینستون و نرم افزارهای پزشکی، دپارتمان مهندسی الکترونیک پرینستون و مهندسان آزمایشگاه تحقیق و توسعه‌ی اینتل هستند. جاناتان کوهن، پروفسور عصب‌شناس، عضو هیئت مدیره‌ی مؤسسه‌ی عصب‌شناسی پرینستون و از اعضای اصلی این گروه علمی می‌گوید:

توانایی مانیتور کردن مغز به هنگام انجام یک فعالیت مشخص، پتانسیل زیادی به همراه دارد؛ چرا که از این قابلیت می‌توانیم در تشخیص و درمان اختلال‌های مغزی و همین‌طور انجام تحقیقات پایه‌ در مورد نحوه‌ی عملکرد مغز استفاده کنیم.

کوهن که مدرک دکترای روان‌شناسی نیز دارد، می‌گوید از زمان تأسیس این گروه علمی در دو سال پیش، مدت‌زمان استخراج دادها از اسکن‌های مغزی از چند روز به کمتر از یک ثانیه کاهش پیدا کرده است.

محققان گردآمده در هکاتون دریافتند که رمزگشایی هم‌زمان فکر انسان به انجام نوع خاصی از تحقیقات کمک کند. این تحقیق را بنیامین هاچینسون، استادیار دانشگاه نورث ایست و دانشیار پژوهشی سابق در انستیتو عصب‌شناسی پرینستون طراحی کرده است و هدف از آن بررسی فعالیت مغز یک فرد هنگامی که او به محیط پیرامون خود توجه می‌کند در مقایسه حالتی است که مشغول افکاری دیگر یا خاطرات خود است.

در این تحقیق هاچینسون از یک داوطلب که در واقع یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد بود، خواست در دستگاه MRI دراز بکشد و به یک تصویر نگاه کند. آن تصویر در واقع عکسی از یک کافه‌ی شلوغ بود. هاچینسون با استفاده از رایانه‌ی خود در اتاق دیگر می‌توانست افکار او را رمزگشایی کند و بفهمد که آیا دانشجو در حال فکر کردن به تصویر است یا این‌که تمرکز خود را از دست داده و به چیزهای دیگری فکر می‌کند. هاچینسون زمانی که می‌فهمید دانشجو در حال فکر کردن به تصویر است، با استفاده از ابزار لازم تصویر را پررنگ‌تر و روشن‌تر می‌کرد و زمانی که متوجه حواس‌پرتی داوطلب می‌شد، عکس را مات و تیره می‌کرد و به این ترتیب به شخص قرارگرفته در دستگاه MRI فید بک می‌داد.

تئودور ویلک، مهندس ارشد آزمایشگاه اینتل در اورگان و مدیر آزمایشگاه اینتل با نام چشم انسان و سرپرست مهندسان فعال در این پروژه، معتقد است نتیجه‌ی همکاری بین مؤسسه‌ی عصب‌شناسی پرینستون و مهندسان اینتل در زمینه‌ی رمزگشایی افکار انسان می‌تواند به پیشرفت علم در حوزه‌های دیگر نیز کمک کند؛ از جمله عصب‌شناسانی که به دنبال درک کامل نحوه‌ی عملکرد مغز هستند یا مهندسان علوم رایانه که در پی توسعه‌ی الگوریتم‌ها و روش‌های پردازشی هستند که فرآیند دسته‌بندی و تحلیل داده‌های حجیم را سریع‌تر انجام دهد. او می‌گوید:

اینتل همواره به ظهور کاربردهای رایانه‌ای با عملکرد بالا علاقه‌مند است و تشکیل گروه همکاری با مؤسسه‌ی پرینستون فرصت رویارویی با چالش‌های جدید در اختیار ما قرار داده است. ما همچنین امیدواریم از یافته‌های مطالعات در مورد توانایی‌های ذهنی و شناختی انسان در زمینه‌های دیگر به‌خصوص یادگیری ماشین و هوش مصنوعی استفاده کنیم تا به اهداف مهم‌تر خود دست یابیم؛ اهدافی همانند ساخت  خودروهای خودران ایمن، کشف و تولید داروهای جدید و تشخیص زودهنگام سرطان.

نیکلاس براون، پرفسور روان‌شناس در دانشگاه ایالتی پرینستون می‌گوید پیش از رسیدن به این دستاورد شما برای آنالیز یک گروه از داده‌ها باید ماه‌ها زمان اختصاص می‌دادید. اما با داشتن توانایی اسکن و تفسیر هم‌زمان fMRI، یک محقق می‌تواند شرایط آزمایش را در هنگام اجرای آن تغییر دهد. براون توضیح می‌دهد:

فرض کنید بر اساس تشخیص من باید ناحیه‌ی مشخصی از مغز تحت بررسی قرار گیرد. ولی من که به‌صورت زنده فرآیند اسکن را رصد می‌کنم، متوجه می‌شوم آن قسمت از مغز زیاد درگیر نشده است؛ در این صورت می‌توانم از شخص تحت آزمایش بخواهم نوع یا شدت فعالیت خود را تغییر دهد تا آن ناحیه از مغز بهتر درگیر شود. به این ترتیب می‌توان پروسه‌ی تشخیص و همچنین پیشبرد تحقیقات علمی را سرعت بخشید…هدف نهایی این است که افکار انسان را به شکل تصویر درآوریم. اگر شما در اسکنر قرار دارید و یک خاطره‌ی مشخص را به یاد می‌آورید، مثلا خاطره‌ای از کودکی، ما می‌خواهیم به‌صورت هم‌زمان تصویر آن خاطره را روی نمایشگر ببینیم. هنوز تا رسیدن به آن نقطه فاصله داریم اما پیشرفت‌ ما چشم‌گیر بوده است.

موضوعات مرتبط

نرم افزار مطب نرم افزار دندانپزشکی نرم افزار چشم پزشکینرم افزار مدیریت درمانگاه
نرم افزار کلینیکنرم افزار پلی کلینیک نرم افزار کاشت مو نرم افزار زنان و زایمان
نرم افزار دیابت نرم افزار رادیولوژینرم افزار دیالیزنرم افزار ترک اعتیاد
نرم افزار فیزیوتراپینرم افزار اطفالنرم افزار سرطان نرم افزار پوست مو زیبائی
نرم افزار مطب دندانپزشکی نرم افزار مطب چشم پزشکینرم افزار جامع درمانگاه نرم افزار مدیریت مطب پزشکان
نرم افزار آزمایشگاهنرم افزار درمانگاه نرم افزار مدیریت کلینیکنرم افزار کلینیک دندانپزشکی

Posted in مقالات
دریافت پیش نمایش نرم افزار