جستجو در سایت
جستجو

رایان طب و پشتیبانی از فناوری های نوین

۱, شهریور, ۱۳۹۵

رایان طب و پشتیبانی از فناوری های نوین

در دنیای امروزی با پیشرفت تکنولوژی و عمومیت یافتن استفاده از رایانه در مطب پزشکان، درمانگاه ها، و بیمارستان ها،شرکت رایان طب برآن شد تا به موازات پیشرفت سریع فناوری ها در دنیای الکترونیک ،قابلیت ارتباط و استفاده از آخرین تکنولوژی ها را در نرم افزار خود اعمال کند . از جمله این فناوری های نوین می توان به قلم نوری ،بارکد خوان ،اسکنر اثر انگشت ،سیستم نسخه نویسی و … اشاره کرد که در ذیل به اختصار تشریح می گردد.

%d9%82%d9%84%d9%85-%d9%86%d9%88%d8%b1%db%8c

قلم نوری

 

یکی از ابزارهای نوین ورود اطلاعات قلم نوری می باشد. قلم نوری یک ابزار اشاره‌ای است که کاربر آن را روی صفحه نمایش حرکت می‌‌دهد. فشار دادن دکمه کناری قلم یا فشردن خود قلم روی صفحه (مانند فشار دکمه ماوس) موارد یا فرمان هایی را انتخاب می‌‌کند.در واقع وسيله اي به شکل قلم است که بانزديک شدن به صفحه نمايش براي ترسيم اشکال دلخواه و براي کنترل آيکونها يا گزينه هاي نمايش يافته در صفحه نمايش مورد استفاده قرار مي گيرد و یا در نوع دیگر با یک پد (Pad) در ارتباط بوده که از نظر شکل ظاهری شبیه به mouse pad بوده و با استفاده از تکنولوژی القای الکترومغناطیسی کار می کنند. به این ترتیب که سیم های افقی و عمودی داخل تخته اطلاعاتی را دریافت و اطلاعاتی را ارسال می کند که پزشکان به راحتی میتوان با استفاده از قابلیت قلم نوری در نرم افزار رایان طب ،نسخه بیمار را با استفاده از این قلم بر روی تخته (پد)مربوطه نوشته ،امضا کرده و سپس بر روی نسخه دفترچه بیمار چاپ کنند و یا در هنگام تشکیل پرونده بیمار در نرم افزار رایان طب این قابلیت فراهم می شود تا در کلیه مواردی که احتیاج به امضا بیمار در پرونده الکترونیکی او می باشد توسط قلم نوری ثبت و به صورت خودکار در فرم موردنظر درج شود.از دیگر کاربرد های قلم نوری در نرم افزار رایان طب میتوان به قابلیت آن برای ثبت سوابق بیماران و دارو های تجویز شده، ثبت شرح حال بیمار ،نوشتن نسخه و امضا آن توسط پزشک ،امضا بیمار جهت ثبت تعهدات ،علامت گذاری بر روی مدارک پزشکی و دستور آزمایش و رادیولوژی و … اشاره کرد .

 

اسکنر اثر انگشت

 

%d8%a7%d8%b3%da%a9%d9%86%d8%b1-%d8%a7%d8%ab%d8%b1-%d8%a7%d9%86%da%af%d8%b4%d8%aa-%d8%a7%d8%b3%da%a9%d9%86-%d8%a7%d8%ab%d8%b1-%d8%a7%d9%86%da%af%d8%b4%d8%aa-%d8%a7%d8%b3%da%a9%d9%86%d8%b1-%d8%aa

با توجه به افزایش روزافزونِ اهمیت و کاربرد تشخیص هویت در دنیای امروزه،اهمیت روش های تشخیص هویت نیز روز به روز افزایش پیدا می کند.
تعیین هویت فرایندي است که در آن هویت یک شخص با انجام تطبیق میان الگو هاي بیومتریک مختلف، تعیین می شود. سیستم هاي بیومتریک، تنها براي تعیین هویت بر مبناي اطلاعات بیومتریک، طراحی و ساخته شده اند که یکی از ابزارهای آن اسکنر اثر انگشت می باشد.
این اسکنرها با دیجیتال کردن اثر انگشتی که سنسور ها را لمس کرده عمل می کند. بدینگونه که با اعلان سیستم، کاربر خیلی آرام، انگشت خود را روي سطح سنسور بیومتریک سیلیکونی یا نوري با ابعاد یک تمبرپستی، قرار می دهد. این سنسور بر روي یک دستگاه جنبی، ماوس، صفحه کلید یا کارت حافظه، تعبیه شده است. بعد از انجام یک انطباق موفق،قابلیت اثر انگشت نرم افزار رایان طب این امکان را فراهم می شازد تا کاربر قادر به دسترسی به پرونده الکترونیکی ثبت شده بیمار و یا ثبت پرونده الکترونیکی جدید بوده وسیستم اثر انگشت ورودی را با کل نمونه های درون پایگاه داده مقایسه کرده تا غیر مجاز بودن یا تکراری بودن یک بیمار مشخص شود.مدت زمان استاندارد براي تصدیق هویت از زمان اعلان سیستم، دو تا سه ثانیه است که همین سرعت در تشخیص هویت بیماران باعث افزایش سرعت در پذیرش بیماران و ثبت خدمات آنها در مراکز درمانی  می باشد

 

بارکد خوانbarkod-khan

 

بارکد خوان دستگاهی الکترونیکی است که از طریق تابش پرتو نور به بارکد اطلاعات ذخیره شده را اسکن می نماید که به صورت کلی یک بارکد اسکنر مانند اسکنر از منبع نور ، حسگر نوری ، لنز ، بدنه و برد های داخلی بارکد خوان تشکیل می گردد . اسکنر با منبع نور و لنز از طریق حسگر نوری پالس های نوری را به الکتریکی تبدیل می نماید و بهترین روش جهت انتقال اطلاعات ثبت شده در بارکد ها می باشد ، بارکد خوان دارای مدار دریافت کننده و تحلیل گر و تجزیه کننده می باشد که بارکد را تحلیل نموده و به پورت خروجی دستگاه انتقال می دهد یکی از مزایای نرم افزار رایان طب ،قابلیت اتصال آن به دستگاه بارکد خوان و اسکن بارکد دفترچه های بیمه به جای ثبت دستی شماره بیمه دفتر چه ها در هنگام تشکیل پرونده الکترونیکی بیمار و کاهش خطای انسانی   در ثبت اطلاعات و صرفه جویی هرچه بهتر در زمان می باشد.                                                  

 

 

 

 

دریافت پیش نمایش نرم افزار