جستجو در سایت
جستجو
رفع مشکلات نوبت دهی در مطب ها و کلینیک ها
۲۵, مرداد, ۱۳۹۵

رفع مشکلات نوبت دهی در مطب ها و کلینیک ها

یکی از مهمترین شاخص های عملکرد پزشکان ، متغیر انتظار بیماران در دریافت خدمات می باشد. زمان انتظارطولانی مانع از ارایه خدمات مطلوب ، اتلاف وقت بیماران و عدم رضایت آن ها می گردد؛ بنابراین رضایت بیمار از زمان انتظار نقش بسزایی در فرایند تضمین و مدیریت کیفیت ایفا می کند.

شرکت رایان طب ،با بررسی وضعیت نامناسب نوبت دهی مراکز درمانی از جمله مطب ها ،کلینیک ها و پلی کلینیک ها اقدام به شناسایی و  اعمال تدابیری در ارتقا نرم افزار تخصصی خود به منظور تکریم ارباب رجوع و مدیریت زمان بیماران و همچنین اختصاص دسترسی خاص به پزشکان، جهت مدیریت صحیح در تنظیم زمان معاینه ، تعداد بیماران معاینه شده در یک ساعت ،مدیریت صفوف و فراخوان بیماران ،…. نموده است.

حال به شرح برخی از مشکلات رایج در مطب ها و مراکزدرمانی (هم از دیدگاه پزشکان و هم از دیدگاه بیماران ) پرداخته  که نرم افزار تخصصی رایان طب اقدام به رفع هریک از این مشکلات و یا مشکلات احتمالی نموده است:

 

عدم حضور به موقع بیماران دارای نوبت در مطب و یا مراجعه بیماران شهرستانی و ساکنین سایر استان ها بدون نوبت قبلی

یکی از مشکلات در زمینه نوبت دهی عدم حضور به موقع بیماران در مطب، طبق وقت قبلی می باشد ؛ به گونه ای که بعضی از بیماران قبل از زمان اعلام شده مراجعه می کنند و مطب به واسطه حضور این گروه شلوغ می شود و از طرف دیگر ، افرادی که نوبت داشته اند بعد از زمان تعیین شده می آیند و توقع دارند به مجرد حضور در مطب، ویزیت شوند. مشکل دیگر، مراجعین شهرستانی هستند که بدون نوبت مراجعه می کنند و می خواهند پزشک را درهمان روز ملاقات کنند.شرکت رایان طب با راه اندازی سیستم  نوبت دهی تلفنی (تلفن گویا ) و همچنین سیستم نوبت دهی اینترنتی ، مشکلات مربوط در  نوبت دهی مطب  ها و کلینیک ها را به گونه ای که درادامه میخوانید حل نموده است.

 

 شیوه نوبت دهی در سیستم تلفنی (گویا ) به گونه ای است که متقاضی، نوع تخصص مورد نظر را انتخاب می کند ، سپس نام پزشک و بعد نام و نام خانوادگی به صورت شفاهی توسط وی بیان می شود.در مرحله بعد، نوع بیمه فرد و شماره دفترچه بیمه فرد سؤال می شود و فرد با کمک صفحه کلید تلفن ،این اطلاعات را وارد می کند. سپس سیستم ، شماره نوبت و زمان ویزیت را بیان می کند . افراد در زمان مقرر به کلینیک مراجعه می کنند و در قسمت پذیرش با پرداخت فرانشیز و دریافت قبض به پزشک مربوطه مراجعه می کنند.

 

شیوه نوبت دهی در سیستم اینترنتی : در این سیستم  بیمار با مراجعه به سایت اختصاصی پزشک یا کلینیک مربوطه و با کلیک بر روی گزینه دریافت نوبت اینترنتی ،میتواند زمان ها و روزهای آزاد پزشک را جهت رزرو و دریافت نوبت مشاهده کرده  و نوبت خود را رزرو نموده و پس از هدایت به درگاه پرداخت اینترنتی بانک ، با واریز مبلغ ویزیت نوبت خود را از راه دور قطعی نماید سپس  کد رهگیری در پرینت نهایی در اختیار بیمار قرار می گیرد و در انتهای برگه تأکید می شود که بیمار در زمان مشخص شده مراجعه نماید. در صورت عدم امکان مراجعه در زمان مشخص شده، لازم است بیمار درخواستش را لغو کند و یا در صورتی که بیمار تمایل به تعویض زمان نوبت خود داشته باشد  سیستم نوبت دهی نرم افزار رایان طب این قابلیت را فراهم ساخته که بیمار به راحتی نوبت قبلی خود را لغو و نوبت جدید خود را اخذ نماید.

کلیه نوبت های اینترنتی ،کد های رهگیری و زمان مراجعه تمامی بیماران در همان زمان برای منشی پزشک قابل رویت بوده و حتی می توان با استفاده از سیستم پیامک نرم افزار رایان طب کلیه این موارد برای پزشک یا منشی پزشک پیامک گردد. این امکان در همه نرم افزار های شرکت رایان طب مانند نرم افزار دندانپزشکی ، نرم افزار چشم پزشکی …. قابل پیاده سازی است.

مزایای این سیستم عبارت از کاهش ازدحام مراجعه کنندگان، امکان اخذ نوبت توسط ساکنین شهرستان و سایر استان ها، دسترسی آسان و کاهش اتلاف وقت بیماران می باشد.

 

فراموشی زمان دقیق نوبت بیماران

یکی دیگر از دلایل ازدحام بیماران در مطب پزشکان و اختلال در نوبت ها و پیرو آن افزایش زمان انتظار، فراموشی زماندقیق نوبت بیماران است. بیماران به علت فراموشی نوبت خود زودتر و یا دیرتر مراجعه می کنند و سبب ازدحام در مطب و اختلال در نوبت ها می شوند و از سوی دیگر، بیمارانی که روز نوبت خود را فراموش کرده اند، در روزی دیگر مراجعه می کنند و تقاضای پذیرفته شدن توسط منشی را دارند که در صورت پذیرش منشی اختلال در سایر نوبت ها ایجاد می شود و در صورت عدم پذیرش ، به تنش میان منشی و بیمار می انجامد.راهکار شرکت رایان طب جهت رفع این مشکل استفاده از قابلیت پیامک نرم افزار رایان طب می باشد بدینگونه که روز قبل به صورت اتوماتیک برای بیمار پیامکی ارسال و نوبت ایشان یاد آوری میگردد .از دیگر قابلیت های جذاب سیستم اتوماتیک پیامک نرم افزار رایان طب میتوان به کاربرد آن در ارسال پیامک هایی با محتوایی چون موجودی صندوق ،جمع کارکرد ،تعداد بیماران روز جاری ،پیشنهادات و انتقادات اشاره کرد که از طریق اینترنت هم این پیامک ها قابل بررسی می باشند

 

افزایش زمان انتظار

یکی دیگر از مشکلات، افزایش زمان انتظار انجام سایر اقدامات تشخیصی در مطب توسط پزشک است.به طوریکه برخی اقدامات تشخیصی نیاز به مدت زمان بیشترو یا برخی دیگر نیاز به زمان کمتری دارد .به همین منظور نرم افزار رایان طب به منظور انعطاف بیشتر در  نوبت دهی حضوری ، قابلیت تعریف مدت زمان ویزیت توسط پزشک و شیفت های کاری را قرارداده است و یا در سیستم نوبت دهی اینترنتی بیمار با انتخاب خدمت تشخیصی مورد نظر خود در هنگام اخذ نوبت ،امکان مدیریت هر چه بهتر زمان را برای پزشک فراهم میکنند .

لطفا جهت مشاهده و کار در محیط سیستم نوبت دهی اینترنتی رایان طب این قسمت را کلیک بفرمایید

نرم افزار مطب نرم افزار دندانپزشکی نرم افزار چشم پزشکینرم افزار مدیریت درمانگاه
نرم افزار کلینیکنرم افزار پلی کلینیک نرم افزار کاشت مو نرم افزار زنان و زایمان
نرم افزار دیابت نرم افزار رادیولوژینرم افزار دیالیزنرم افزار ترک اعتیاد
نرم افزار فیزیوتراپینرم افزار اطفالنرم افزار سرطان نرم افزار پوست مو زیبائی
نرم افزار مطب دندانپزشکی نرم افزار مطب چشم پزشکینرم افزار جامع درمانگاه نرم افزار مدیریت مطب پزشکان
نرم افزار آزمایشگاهنرم افزار درمانگاه نرم افزار مدیریت کلینیکنرم افزار کلینیک دندانپزشکی
دریافت پیش نمایش نرم افزار