جستجو در سایت
جستجو

فریم ورک اپل در کمک علوم پزشکی

۱۳, اسفند, ۱۳۹۵

اپل فریم ورک متن باز CareKit را معرفی کرد. این فری مورک موجب می‌شود تا توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های پزشکی، برنامه‌های بسیار مفیدی را در این حوزه عرضه

کنند.

سال گذشته اپل از فریم ورک متن باز ResearchKit رونمایی کرد که به توسعه دهندگان پزشکی این امکان را می‌داد تا اپلیکیشن‌هایی را در زمینه تشخیص بیماری‌های سخت و علاج ناپذیر طراحی کنند. اپل می‌گوید که با استفاده از این فریم ورک داده‌های پزشکی به یک منطقه خاص محدود نشده و در سراسر ۵۰ ایالت آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است.

از دستاورد‌هایی که این پلتفرم به وجود آورده است می‌توان به اپلیکیشن‌های بسیار مفید پزشکی اشاره کرد که توسعه دهندگان آن‌ها را عرضه کرده اند. به عنوان مثال می‌توان به اپلیکیشن پزشکی اشاره کرد که می‌تواند با تشخیص علائم در کودکان، بیماری اوتیسم را تشخیص دهد.

از دیگر اپلیکیشن‌ها می‌توان به برنامه‌ای اشاره کرد که می‌تواند تشنج‌های نوع صرع را تشخیص داده و قبل از آنکه برای فرد بیمار چنین تشنج‌هایی رخ دهد به آن اطلاع دهد. این موجب می‌شود که فرد بیمار بتواند سریعاً خود را به یک مکان امن رسانده و درخواست کمک کند.

به عنوان گام بعدی در تحول فریم ورک ResearchKit، کمپانی اپل امشب از API جدید خودش به نام  CareKit رونمایی کرد. این API به توسعه دهندگان این امکان را خواهد کرد تا اپلیکیشن‌هایی طراحی کنند که به بیماران در مراقبت از سلامتیشان یاری کند. از نخستین اپلیکیشن‌هایی که بر مبنای این پلتفرم ساخته شده اند می‌توان به برنامه‌ای در زمینه بیماری پارکینسون اشاره کرد. این اپلیکیشن سطح سلامت بیمار و میزان اثربخشی دارو بر روی وی را می‌سنجد تا دستورالعمل‌های رژیم غذایی و سلامت مختص به آن را جهت افزایش سرعت بهبودی ارائه کند.

CareKit-620x328

CareKit به صورت رسمی در ماه آوریل عرضه خواهد شد و اپل نیز امید زیادی را به مفید بودن آن در علم پزشکی و پیشرفت بهبودی بیماران دارد.

پلتفرم متن باز جدید اپل برای iOS موسوم به CareKit، از امروز رسما آغاز به کار کرد. با استفاده از این پلتفرم توسعه دهندگان قادر به ساخت اپلیکیشن هایی هستند تا پزشکان با بهره گیری از آن ها، بهتر از همیشه وضعیت سلامتی بیماران خود را تحت نظر داشته باشند.

گفتنی است که پلتفرم CareKit ماه گذشته توسط اپل به طور رسمی رونمایی شد و هدف از ارائه آن تسهیل پروسه ساخت اپلیکیشن های سلامتی برای توسعه دهندگان عنوان گشت. اپل برای رسیدن به این هدف، امکانی فراهم کرده تا توسعه دهندگان به امکاناتی همچون پایش علائم حیاتی کاربر، ارسال تصاویر مربوط به آسیب دیدگی ها و ثبت و ذخیره سازی این موارد در دیتابیس پلتفرم مورد بحث دسترسی داشته باشند.

Carekit هم برای بیمار کاربرد دارد و هم پزشک؛ چرا که پزشک با دسترسی به این اطلاعات می تواند همیشه از وضعیت جسمانی بیمار مطلع باشد و از طرف دیگر بیمار نیز وضعیت سلامتی خود را به طور لحظه به لحظه از این طریق بسنجد.

پلتفرم CareKit را مجموعه ای از ماژول های تعاملی تشکیل داده اند. Care Card یکی از آنهاست که می تواند با مدیریت مصرف دارو و حرکات ورزشی، کاربر را در رسیدن به اهداف سلامتی اش یاری کند. Progress Card ماژول دیگری است که اطلاعات مربوط به علائم حیاتی و خصوصیات فیزیکی فرد همچون ضربان قلب یا وزن را (با پتانسیل به کارگیری اپل واچ) در خود ثبت می کند.

نرم افزار مطب نرم افزار دندانپزشکی نرم افزار چشم پزشکینرم افزار مدیریت درمانگاه
نرم افزار کلینیکنرم افزار پلی کلینیک نرم افزار کاشت مو نرم افزار زنان و زایمان
نرم افزار دیابت نرم افزار رادیولوژینرم افزار دیالیزنرم افزار ترک اعتیاد
نرم افزار فیزیوتراپینرم افزار اطفالنرم افزار سرطان نرم افزار پوست مو زیبائی
نرم افزار مطب دندانپزشکی نرم افزار مطب چشم پزشکینرم افزار جامع درمانگاه نرم افزار مدیریت مطب پزشکان
نرم افزار آزمایشگاهنرم افزار درمانگاه نرم افزار مدیریت کلینیکنرم افزار کلینیک دندانپزشکی

Posted in مقالات
دریافت پیش نمایش نرم افزار