جستجو در سایت
جستجو

مطب دندانپزشکی و بلیچینگ

۱۷, مهر, ۱۳۹۵

مطب دندانپزشکی و بلیچینگ

امروز با توجه به پیشرفت آدمی در همه زمینه ها مطلب دندانپزشکی نیز خود را با این پدیده منطبق کرده و چه در بعد نرم افزاری مانند نرم افزار پزشکی مطب دندانپزشکی در بعد سخت افزاری و تجهیزارت نیز خود را باید به سمت استفاده از تلکنولوژی های جدید همراه کند .

با رایان طب تولید کننده نرم افزار پزشکی همراه شوید .

اساس کار بلیچینگ در مطب دندانپزشکی  مانند اساس کار لایت کیور می باشد ولی در بلیچینگ انچه که مهم می باشد کالیبراسیون است.که بعضی از این دستگاه ها مانند Swiss Master Light شامل لایت کیور بلیچینگ و مالیبراسیون می باشد. از این دستگاه برای از بین بردن پلاکها و لکه های ناشی از فعالیت باکتریها   تشکیل شده بر روی دندان   توسط  اولتراسونیک  استفده می شود. شدت نور در این دستگاه بالای 1500و انچه رایج است معمولا برابر  می باشد در روش بلیچینگ کمترین تراش هم بر روی دندان صورت نمی گیرد و هیچ نسجی از روی دندان برداشته نمی شود.

از ویژگی خوب این دستگاه مطب دندانپزشکی این که جرم گیرها معمولا باعث خرابی مینا (Enamel)می گردند در حالی که بلیجینگ ها این مشکل را ندارند .که این دستگاه ها از لحاظ منبع نوری به دو دسته هالوژن و LED تقسیم بندی می شوند و بر روی آنها پروبی به صورت ARC مانند قرار می گیرد تا سطح مقطع بیشتری را تحت نور سرد قرار دهد و بلیچینگ نماید.

یک شکل از این دستگاه ها برای مطب دندانپزشکی بصورت تلسکوپی می باشد که قیمت آن گرانتر می باشد در حالی که مانند بقیه همان کار را  انجام می دهد.

این دستگاه به این صورت عمل می کند که هنگامی که لکه بر روی دندان ایجاد شد دندانپزشک با قرار دادن ماده ای به نام ماده بلیچینگ که حاوی مقدار زیادی پراکساید هیدروژن با غلظ 30 تا35 درصد می باشد و با مكانيسم اكسيد كنندگي بر روي بافت‌هاي نرم و سخت و مواد ترميمي موجود در حفره دهان عمل می کند به این صورت که مواد شيميائي از خلال لايه هاي سطحي دندان عبور نموده و روي عواملي كه موجب بدرنگي دندان شده است اثر نموده و انها را بي رنگ مي نمايد  و به کمک تاباندن نور سرد با شدت بالا از طریق این دستگاه به سطح دندان، سیاهی یا لکه ایجاد شده را با پخش نمودن ان بر روی سطح دندان از بین می برد تنها مشکلی که می توان در هنگام بلیچینگ به ان دقت کرد این که اگر بلبجبنگ به خوبی عمل نکند بعد از مدتی رنگ یا لکه بر روی سطح دندان بر می گرددکه بر گشت لکه به مواد قرار داده شده بر روی سطح دندان قبل از بلیچینگ نمودن تاثیر خیلی زیادی دارد.

بلچینگ و نرم افزار پزشکی

بلچینگ و نرم افزار پزشکی

نحوه استفاده در مطب دندانپزشکی

طرز کار با این دستگاه به این صورت می باشد که ابتدا بیمار آماده شده و  بر روی چشمانش عینک مخصوص زده می شود تا نور زیاد دستگاه بیمار را اذیت نکند. مواد مخصوص بر روی لثه مالیده می شود تا بعد از مالیدن مواد بلیچینگ بر روری دندان و  تاباندن نور لثه از اسیب محفوظ بماند. سپس مواد بلیچینک بر روی دندان قرار می گیرند و با تاباندن نور در طی زمانی که دندانپزشک تشخیص می دهد لکه از بین می رود سپس مواد از روی دندان ها پاک می گردد طبق گفته دندانپزشکان بیمار باید تا مدت یک هفته از خوردن نوشیدنی جاتی که دارای رنگدانه  می باشد پرهیز نماید دوام این کار از چند هفته تا مادام العمر گزارش شده است ولی متوسط بین 2 تا 5 سال دوام خواهد داشت.البته برگشت آن تدریجی می باشد.

مقالات مرتبط

نرم افزار مطب نرم افزار دندانپزشکی نرم افزار چشم پزشکینرم افزار مدیریت درمانگاه
نرم افزار کلینیکنرم افزار پلی کلینیک نرم افزار کاشت مو نرم افزار زنان و زایمان
نرم افزار دیابت نرم افزار رادیولوژینرم افزار دیالیزنرم افزار ترک اعتیاد
نرم افزار فیزیوتراپینرم افزار اطفالنرم افزار سرطان نرم افزار پوست مو زیبائی
نرم افزار مطب دندانپزشکی نرم افزار مطب چشم پزشکینرم افزار جامع درمانگاه نرم افزار مدیریت مطب پزشکان
نرم افزار آزمایشگاهنرم افزار درمانگاه نرم افزار مدیریت کلینیکنرم افزار کلینیک دندانپزشکی

Posted in مقالات
دریافت پیش نمایش نرم افزار