جستجو در سایت
جستجو

نرم افزار پزشکی از طریق تنفس تشخیص بیماری میدهد.

۲۹, مهر, ۱۳۹۵

نرم افزار پزشکی از طریق تنفس تشخیص بیماری میدهد.

همانطور که احتمالا تجربه‌اش را داشته اید، گوش کردن به صدای تنفس بیماران بخش مهمی از تشخیص بیماری‌‌ها توسط پزشکان محسوب می‌‌شود. اما مشکلی که در این روش تشخیصی وجود دارد عدم استاندارد بودن آن و وابسته بودن آن به دقت پزشک و شرایط انجام معاینه است به صورتی که نمی‌‌توان از تشخیص اولیه به این روش توسط پزشک اطمینانی حاصل کرد.

با رایان طب تولید کننده نرم افزار های پزشکی همراه شوید

دانشمندان در دانشگاه هیروشیما، روشی را ابداع کرده اند که می‌‌تواند به کمک پزشکان آمده و مشکلات ناشی از خطای پزشکان یا شرایط بد – برای مثال وجود نویز یا صداهای مزاحم در محیط- را کاهش دهد. این سامانه‌‌ی الکترونیک همچنین می‌‌تواند هر نوع صدای موجود در سامانه تنفسی فرد را با مشکلات و نابهنجاری‌‌های محتمل در آن ارتباط دهد.

این ابزار تشخیصی که در همکاری با دانشگاه فوکوشیما توسعه پیدا کرده است، شامل یک استتوسکوپ الکترونیکی است که در همراهی با یک نرم افزار رایانه‌‌ای می‌‌تواند صدای تنفس شخص را به صورت تصویری در بیاورد.

برای ساخت این نرم افزار پزشکی، دانشمندان می‌‌بایست ابتدا بانکی از داده‌‌های مربوط به ۸۷۸ بیمار با بیماری تشخیص داده شده را طبقه بندی می‌‌کردند. این داده‌‌ها پس از آن به وسیله‌‌ی الگوریتم ریاضی که میزان طول، فرکانس و شدت صدای ناشی از ریه‌‌ها را تشخیص می‌‌داد، مورد تحلیل قرار می‌‌گرفت تا بتوان هر یک از دسته بندی‌‌ها را به بیماری خاصی اختصاص داد.

نرم افزار پزشکی و تسخیص بیماری

نرم افزار پزشکی و تسخیص بیماری

در نتیجه‌‌ی این فرایند، هنگامی که صدایی توسط این استتوسکوپ الکترونیکی ضبط می‌‌شد، نرم افزار می‌‌تواند با استفاده از رایانه یا تلفن هوشمند به انالیز صدا پرداخته و آن را به صورت تصویری در بیاورد. به بیان دیگر نرم افزار با تطبیق دادن صدای ضبط شده با بانک داده‌‌ی صداهای پیشین و در نظر گرفتن مشخصات آن‌‌ها می‌‌توانست نوع بیماری فرد مورد آزمون را بر پایه‌‌ی داده‌‌های پیشین تشخیص داده و اعلام کند. همچنین این نرم افزار از قابلیت تشخیص چند بیماری به صورت همزمان نیز برخوردار است به بیان دیگر اگر تحت شرایطی خاص دو بیماری به صورت همزمان در بیماری ظهور کرده باشند، این نرم افزار قادر به تشخیص و تفکیک هر دوی آن‌‌ها نیز هست.

برنامه آینده‌‌ی این گروه، انتقال این نرم افزار پزشکی  به تلفن‌‌های هوشمند ، نرم افزار های مطب و شخصی سازی آن برای استفاده خود بیماران در خانه است تا این دست بیماران بتوانند شرایط سلامتی خود را به صورت دائمی تحت نظر داشته باشند. بهره گیری از چنین ابزارهایی امروزه به شدت در حال پیگیری توسط شرکت‌‌های مختلف است.

موضوعات مرتبط

نرم افزار مطب نرم افزار دندانپزشکی نرم افزار چشم پزشکینرم افزار مدیریت درمانگاه
نرم افزار کلینیکنرم افزار پلی کلینیک نرم افزار کاشت مو نرم افزار زنان و زایمان
نرم افزار دیابت نرم افزار رادیولوژینرم افزار دیالیزنرم افزار ترک اعتیاد
نرم افزار فیزیوتراپینرم افزار اطفالنرم افزار سرطان نرم افزار پوست مو زیبائی
نرم افزار مطب دندانپزشکی نرم افزار مطب چشم پزشکینرم افزار جامع درمانگاه نرم افزار مدیریت مطب پزشکان
نرم افزار آزمایشگاهنرم افزار درمانگاه نرم افزار مدیریت کلینیکنرم افزار کلینیک دندانپزشکی

دریافت پیش نمایش نرم افزار