جستجو در سایت
جستجو

نصب و پیکربندی زیرساخت مجازی سازی ( VmWare Esxi )

29, می, 2018

 

مجازی سازی یک تکنولوژی نوظهور در دنیای IT است که به طور روزافزونی مورد استقبال سازمان ها در سرتاسر جهان واقع شده است. بهره گیری از مجازی سازی، انقلابی در زیرساخت سخت افزاری سازمان ها پدید آورده است و عملا معماری جدیدی بر اساس آن بنیان گذاشته شده است.

در واقع مجازی سازی به نوعی راهکاری برای استفاده حداکثری از منابع سخت افزاری است. مجازی سازی مسئله تناظر یک به یک سرورها و Application ها را از بین برده است. حالا که به لطف مجازی سازی می توان چندین Application را بر روی یک سرور نصب کرد پس می توان رابطه یک به چند را برای چندین Application و یک سرور در نظر گرفت. لذا محاسبه هزینه بر اساس سرور و مقایسه بر آن اساس دیگر معنایی ندارد. اکنون یک معیار دقیق تر، بررسی هزینه بر اساس Application است.

با استفاده از مجازی سازی بر روی یک سرور می توان چندین سیستم عامل و برنامه را به طور همزمان و موازی نصب نمود، به طوری که هر یک در زمانی که نیاز به منابعی چون CPU ، کارت گرافیک ویا حافظه پیدا کردند، بتوانند به اندازه نیازشان از این منابع استفاده نمایند. مجازی سازی یک دستگاه سرور تنها ابتدای این سناریوی هیجان انگیز است. فراهم آوری یک زیرساخت کاملا مجازی بر روی یک مجموعه متشکل از 100 ها سرور و storage هدفی است که مجازی سازی به راحتی آن را ایفا می نماید.

برای مجازی سازی محصولات متنوعی از شرکت های مختلف وجود دارد. اما معتبرترین آنها ساخته سه شرکت VMware, Microsoft, Citrix می باشد. Vmware  در بین این سه شرکت با فاصله قابل توجهی از رقبای خود پیشتر است.

مجازی سازی (Virtualization)

مجازی سازی (Virtualization)

 

VMware vSphere Hypervisor (ESXi)

فناوری مجازی سازی شرکت VMware است .یکی از بزرگترین مشکلاتی که مدیران فناوری اطلاعات با آن روبرو هستند، تعداد بیش از اندازه سخت افزارهای سرویس دهنده تک کاره است. مهمترین علت برای افزایش تعداد چنین سخت افزاهایی ناسازگاری برنامه های کاربردی است که بر روی سرورهای مختلف اجرا می شوند که در این نتیجه آن مدیران سیستم ترجیح می دهند که برنامه های کاربردی را بر روی سرورهای مجزا اجرا کنند. تکنولوژی مجازی ساز VMware ESxi می تواند در جداسازی سرورهای مختلف که برنامه های مختلفی را سرویس دهی می کنند، کمک فراوانی بنماید.

در مجازی سازی، یک لایه نرم افزاری به نام Hypervisor بین ماشین های مجازی و سخت افزار قرار می گیرد. قلب مجازی سازی همان ماشین های مجازی است که یک سیستم عامل به همراه سرویس ها و برنامه کاربردی داخل آن را شامل می شود. ماشین های مجازی کاملاً از هم تفکیک شده اند و به یکدیگر وابستگی ندارند. وظیفه Hypervisor تخصیص دینامیکی منابع سخت افزاری به ماشین های مجازی در هنگام نیاز به آنها و سپس آزاد سازی آنها است. در ابتدا نرم افزار مجازی ساز یا همان Hypervisor برروی سخت افزار سرور اجرا و  نصب می گردد و سپس در درون آن تعدادی ماشین مجازی تعریف می شود.

پس از این مرحله هر ماشین مجازی مانند یک سخت افزار مستقل عمل می کند که می توان بر روی آن، سیستم عامل دلخواه را نصب کرده و سپس سرویسها را راه اندازی کرد. در حالت پیشرفته تر می توان سخت افزار چندین سرور مختلف را به صورت منطقی با یکدیگر جهت مجازی سازی تجمیع کرد و کل منابع را به صورت تجمیعی در اختیار یک Hypervisor قرار داد.

بطور خلاصه باید گفت که حرکت به سمت مجازی سازی یعنی حرکت به سمت:

 • کاهش هزینه‌های راه اندازی
 • کاهش هزینه‌های پشتیبانی
 • استفاده کامل از منابع سخت افزاری
 • کاهش زمان Downtime
 • کاهش میزان مصرف برق
 • کاهش فضای مورد نیاز
 • و در نهایت همگام شدن با تکنولوژی روز دنیا و کمک به حفظ محیط زیست

 

ویژگی ها و قابلیتهای اختصاصی VmWare Esxi

 • vCenter Server ، سرویسی است که توسط آن پیکربندی، تامین منابع و مدیریت آنها انجام می شود .
 • vSphere Client ، یک  Interface است که به مدیران امکان دسترسی از راه دور به vCenter Server و ESX/ESXi می دهد.
 • VMware vSphere Web Access نیز یکی از امکانات نرم افزاری تحت وب است که امکان مدیریت ماشین های مجازی و کنترل از راه کنسول مدیریتی را فراهم می کند.
 • VMware Virtual Machine File System (VMFS) دارای کارایی بالایی جهت Cluster کردن فایل های سیستمی مورد نیاز برای ماشین های مجازی ESX/ESXi است.
 • VMware Virtual SMPویژگی است که توانایی استفاده همزمان از چندین پردازش گر فیزیکی را برای ماشین های مجازی فراهم می سازد.
 • VMware vMotion and Storage vMotion قابلیت انتقال کامل ماشین های مجازی در حال سرویس را از یک سرور سخت افزاری به سرور سخت افزاری دیگری بدون Downtime را دارا می باشد. Storage vMotion قابلیت جابجایی فایل های ماشین های مجازی از یک Datastore به Datastore دیگر بدون وقفه در سرویس دهی ماشین های مجازی می باشد. در این مهاجرت فایل های سیستمی و دیسک های مجازی را می توان در کنار هم و یا در دو مرکز داده متفاوت به صورت مجزا ذخیره کرد. در طول Storage vMotion تغییری در ماشین های مجازی ایجاد نخواهد شد .

مهاجرت با vMotion اجازه جا بجایی ماشین های مجازی  روشن را به Host جدید می دهد. در این مهاجرت هیچگونه وقفه ای در عملکرد ماشین های مجازی اتفاق نمی افتد. توجه به این نکته ضروری است برای جابه جایی ماشین از یک Datacenter به Datacenter دیگر نمی توان از vMotion استفاده کرد .

با Storage vMotion می توان دیسک های مجازی و یا فایل های سیستمی یک ماشین مجازی روشن را به Datastore جدید منتقل کرد. جابه جایی حافظه ماشین های مجازی روشن وقفه ای در عملکرد ماشین های مجازی ایجاد نمی کند .

 • VMware High Availability (HA) ویژگی برای بالا بردن دسترس پذیری ماشین های مجازی است. در صورت بروز مشکل برای یک سرور، ماشین های مجازی بر روی سرور دیگری شروع به کار می کند .
 • VMware Distributed Resource Scheduler (DRS) تخصیص و برقراری تعادل برای استفاده ماشین های مجازی از ظرفیت های سخت افزاری موجود توسط Distributed Resource Scheduler (DRS ) انجام می شود. این ویژگی شامل distributed power management (DPM) (توزیع انرژی) است که توجه مراکز اطلاعات را به کاهش مصرف برق جلب می کند.
 • VMware vSphere SDK واسط استاندارد برای ارتباط بین VMware و سه روش دسترسی ذکر شده به آن است.
 • Fault Tolerance VMware در زمان فعال بودن Fault Tolerance، ضمن ایجاد یک کپی از نسخه اولیه یا اصلی ماشین های مجازی ، کلیه عملیات انجام شده بر روی ماشین های مجازی اصلی بر روی ماشین های مجازی دوم نیز اعمال می گردد. اگر ماشین مجازی اصلی به هر دلیل غیر قابل دسترسی باشد، ماشین مجازی دوم جایگزین آن شده و به این ترتیب ماشین مجازی به صورت ثابت در دسترس است.
 • vNetwork Distributed Switch (vDS) : این ویژگی شامل یک distributed virtual switch (vDS) (توزیع سوئیچ مجازی) می باشد. که علاوه بر کاهش نگهداری های مداوم از شبکه باعث افزایش ظرفیت شبکه می شود. ثابت بودن پیکربندی شبکه در زمان جابه جایی در بین میزبان ها از مزایای vSD محسوب می شود .

به منظور پیاده سازی و استفاده از کلیه امکانات مجازی سازی، طراحی و پیاده سازی زیر پیشنهاد می گردد.

مجازی سازی (Virtualization)مجازی سازی (Virtualization)

مجازی سازی (Virtualization)

همانطور که در شکل مشخص است، در این طرح از یک SAN Storage که از طریق بستر فیبر نوری و SAN Switch به سرور های HOST محهز به کارت های HBA متصل شده اند. در این روش SAN Storage نقش Shared Storage را جهت پیکربندی vMotion سرورهای مجازی بین دو HOST، را برعهده دارد. در این طرح، مسیر داده های شبکه و داده های ذخیره سازی از هم مجزا بوده و منجر به افزایش سرعت و کارایی می گردد.

به منظور استفاده بهینه از منابع سخت افزاری و مالی با هدف دستیابی به یک طرح منسجم و متناسب با نیاز کارفرما، طرح زیرپیشنهاد می گردد.

قابلیت vSAN

قابلیت vSAN

همانطور که در شکل فوق نشان داده شده، در این روش به جای استفاده از SAN Storage، با استفاده از قابلیت vSAN کلیه هاردهای سروهای HOST را به صورت مجازی به یک SAN مجازی تبدیل کرده و از آن به عنوان Shared Storage در مجازی سازی استفاده می گردد. با این کار می توان بدون خرید SAN Storage، از کلیه امکانات و قابلیت های مجازی سازی بهره برد.

 vSAN یا VMware Virtual SAN

یک لایه توزیعی (Distributed) از نرم‌افزار بوده که به صورت Native و به عنوان بخشی از ESXi Hypervisor به اجرا در می‌آید. vSAN ظرفیت Local یا اتصال مستقیم تجهیزات یک Host Cluster را جمع‌آوری کرده و یک Storage Pool واحد و اشتراکی را در سرتاسر Hostها در کلاستر vSAN ایجاد می‌نماید.

vSAN ضمن پشتیبانی از ویژگی‌های VMware نظیر HA، vMotion و DRS که نیازمندShared Storage  هستند، لزوم وجود Shared Storage خارجی را برطرف نموده و پیکربندی Storage و همچنین فرآیند آماده‌سازی فعالیت‌های ماشین مجازی را تسهیل می‌نماید.

ایجاد Shared Storage برای ماشین‌های مجازی، حاصل رویکرد مبتنی بر نرم‌افزار VMware Virtual SAN است. با استفاده از این رویکرد، منابع ذخیره‌ساز فیزیکی Local مربوط به Hostهای ESXi، مجازی‌سازی شده و به Poolهای Storage تبدیل می‌شوند که می‌توانند تقسیم شده و براساس الزامات QoS به ماشین‌های مجازی و برنامه‌ها‌ اختصاص داده ‌شوند. لازم به ذکر است که vSAN مستقیماً در ESXi  قابل پیاده‌سازی می‌باشد.

علاوه بر موارد فوق، Virtual SAN می‌تواند به عنوان یک کلاستر Hybrid یا All-Flash عمل نماید. معمولا تجهیزات فلش در Hybrid Clusterها، برای لایه Cache مورد استفاده قرار گرفته و دیسک‌ها جهت‌ افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی  بکار می‌روند. در کلاسترهای All-Flash، از تجهیزات فلش هم برای Cache و هم برای ظرفیت ذخیره‌سازی استفاده می‌شود.