جستجو در سایت
جستجو

فناوری جدید اسکنر پزشکی نظامی و سربازان سه بعدی

۲۳, آذر, ۱۳۹۵

در سال های اخیر فناوری چاپ سه بعدی پیشرفت های چشمگیری داشته است با این حال معمولا تجهیزاتی که از این راه ساخته می شوند، کمتر از قابلیت بهره گیری در دانش پزشکی نظامی و تکنیک های درمانی برای سربازان برخوردار بوده اند. اما به تازگی دستاوردهایی در دستگاه های پیشرفته چاپ سه بعدی حاصل شده اند که با بهره گیری از آن ها در دانش پزشکی نظامی باید منتظر تحولی بزرگ در دنیای تولید اندام های مصنوعی و جراحی های کاشت و پیوند برای سربازان بود.

با رایان طب تولید کننده نرم افزار های پزشکی همراه شوید

اسکنر پزشکی

اسکنر پزشکی

دانشمندان می گویند می توان بدن سربازان را پیش از اعزام به میدان نبرد اسکن کرد و این “المثنای” اسکنی و مجازی آن ها را به صورت آنلاین حفظ کرد تا در صورت جراحت شدید، استخوان های سربازان به صورت سه بعدی چاپ و در جهت ترمیم سریعتر نواحی آسیب دیدۀ بدنشان بکار برده شوند. بدین سان می توان آرشیوی از سربازان مجازی تهیه کرد که در اختیار جراحان ارتش قرار گیرد.
شایان ذکر است که این فناوری در علم پزشکی تحولی بسیار شگرف ایجاد کرده است و همینک نیز در دانشگاه های پیشرفته دنیا از میزهای جراحی مجازی برای کالبدشکافی و آموزش آناتومی بدن به دانشجویان پزشکی استفاده می شود. میز کالبد شکافی مجازی تقریبا به اندازه یک درب معمولی است و مجهز به یک صفحه نمایش است که با نشان دادن یک بدن هم اندازۀ المثنای سه بعدی، اجازۀ دستکاری آن را به متخصصان می دهد. این میزها ابتدا با پرتوهای ایکس، فراصوت و ام آر آی از بدن شخص به عکس برداری می پردازند و سپس از طریق شبیه سازی، یک المثنای دقیق از بدن وی را خلق می کنند تا پزشکان در حال آموزش بتوانند داخل بدن وی را با جزئیات کامل ببینند و علاوه بر تشخیص ناهنجاری‌های احتمالی، محل دقیق هر عارضه در اعضای درونی بدن را تشخیص دهند. با این فناوری می توان بافت های بدن مجازی از جمله پوست، ماهیچه و استخوان ها را شکاف داد و کنار زد تا به اندام های پیچیده تر درونی رسید که می توانند برای مطالعه دقیق تر اطلاعات بدن اصلی، حتی بزرگتر از حد معمول چاپ یا نشان داده شوند. سازندگان آمریکایی به چنین بدن المثنایی لقب “جسد تجدیدپذیر” را داده اند زیرا بارها و بارها می توان آن را مجددا به شکل اولیه خود برگرداند و از آن استفاده کرد. چنین به نظر می رسد که این فناوری در آینده نزدیک، بطور کامل جایگزین جسدهای اهدایی به بیمارستان ها برای آموزش پزشکان بشود زیرا در طول دهه های اخیر، حجم بدن های اهدایی به علم پزشکی کاهش چشمگیری پیدا کرده است.
اما متخصصان به دنبال استفاده از این فناوری برای اسکن افراد سالم می باشند تا با خلق یک آرشیو شخصی سه بعدی بتوانند بعدها آن را با اسکن های دوباره پس از جراحت و آسیب دیدگی مقایسه کنند. این فناوری به ویژه می تواند در ساخت اندام های مصنوعی برای سربازان بکارآید زیرا ابعاد دقیق اندام های واقعی آن ها با جزئیات کامل سه بعدی در آرشیوشان موجود می باشد. این اندام های مصنوعی با چاپگرهای سه بعدی خاصی تولید می‌ شوند که اساس کارشان، اطلاعات آرشیو شدۀ مذکور است. وقتی پژوهشگران این اطلاعات را در اختیار دستگاه قرار می دهند، دستگاه به صورت لایه لایه شروع به چاپ و تولید اندام های مصنوعی می کند.اندام های چاپ شده بدن به کمک این چاپگرها معمولاً از جنس پلاستیک یا فلز است و در ارتباط مستقیم با بدن فرد قرار می‌گیرد.
دکتر جیمز مارس، پژوهشگر ارتودونسی و مسئول تحقیقاتی این پروژه در دانشگاه نوادای آمریکا، از ورود این فناوری به حوزۀ نظامی سخن می گوید: “ما سربازانی داریم که در جنگ آسیب های شدید می بینند و اندام های خود را از دست می دهند و بازسازی این اندام ها بطوری که متناسب با بدنشان باشد یک چالش طاقت فرسا است. اما اکنون با تصویربرداری از بدن آنان در پیش از اعزام شان، ما قادر به چاپ سه بعدی استخوان ها و اندام هایشان هستیم و این می تواند یک الگوی مناسب برای تسهیل ترمیم جراحی در این زمینه باشد. این فناوری می تواند به بسیاری از مجروحین جنگ و جانبازان ما کمک کند.” (1)
البته از این فناوری می توان در نه تنها در تولید اندام های مصنوعی برای سربازان بلکه در جراحی های ترمیمی کاشت یا پیوند نیز استفاده کرد. برای مثال، استخوان های فک سه بعدی چاپ شده اند که از پودر تیتانیوم ساخته شده اند و با متخلخل بودن اجازه رشد استخوان های جدید در نواحی شکاف برداشته یا از بین رفته صورت سربازان را می دهند. دکتر امیر ایمان زاده، دانشمند ایرانی نیز توانست در سال 2011 و در بیمارستان بریگهام بوستون، از تصاویر سیتی اسکن و فناوری چاپ سه بعدی برای نخستین بار و طی عملی 25 ساعته در پیوند صورت استفاده کند. (2) بدیهی است که چنین عمل پیوندی به ویژه بر روی سربازانی می توان انجام پذیرد که در اثر سانحه ای نظامی، بخشهایی از صورت خود را از دست داده اند.
با توجه به بومی سازی اخیر فناوری ساخت مواد اولیه در ایران، دانشمندان کشورمان نیز توانستند در تیرماه سال 1393 در طراحی، ساخت و تولید مواد اولیه چاپگر های سه بعدی به ویژه برای مصارف پزشکی به خودکفایی برسند. شرکت دانش بنیان نخبه محور فارس که در مرکز رشد فناوری اطلاعات علوم پزشکی شیراز مستقر است توانسته است به فناوری ساخت مواد اولیه پزشکی لازم برای برای شبیه سازی دقیق بافت های سخت بدن، پیش نیاز ساخت پروتزهای پیچیده پزشکی و استفاده آموزشی و توجیه تیم جراحی قبل از عمل دست یابد. (3) امید است که با بومی شدن فناوری چاپ سه بعدی، شاهد استفاده روزافزون از آن در پزشکی نظامی و جراحی جانبازان و سربازان باشیم، به ویژه آن که با تهیه مدل چاپ سه بعدی از اندام های بدن و تمرین بر روی این مدل، درصد خطای احتمالی جراح حین عمل جراحی اصلی کاهش پیدا می‌کند و امکان تمرین روشهای جراحی واقعی برای رزیدنت‌های جراحی بیمارستان های نیروهای مسلح فراهم می‌گردد.

مقالات مرتبط

نرم افزار مطب نرم افزار دندانپزشکی نرم افزار چشم پزشکینرم افزار مدیریت درمانگاه
نرم افزار کلینیکنرم افزار پلی کلینیک نرم افزار کاشت مو نرم افزار زنان و زایمان
نرم افزار دیابت نرم افزار رادیولوژینرم افزار دیالیزنرم افزار ترک اعتیاد
نرم افزار فیزیوتراپینرم افزار اطفالنرم افزار سرطان نرم افزار پوست مو زیبائی
نرم افزار مطب دندانپزشکی نرم افزار مطب چشم پزشکینرم افزار جامع درمانگاه نرم افزار مدیریت مطب پزشکان
نرم افزار آزمایشگاهنرم افزار درمانگاه نرم افزار مدیریت کلینیکنرم افزار کلینیک دندانپزشکی

دریافت پیش نمایش نرم افزار