جستجو در سایت
جستجو

پشتیبان گیری نرم افزار مطب

۲۱, اسفند, ۱۳۹۵

متاسفانه در اغلب مراکز پزشکی مخصوصا مطب ديده مي شود كه توجه مناسبي به تهيه نسخه هاي پشتيباني (Backup) براي داده هاي  نرم افزا نمي شود. اين عدم توجه به قدري خطرناك است كه در برخي از موارد منجر به بروز اتفاقاتي جبران ناپذير در مراکز پزشکی شده. منظور از پشتيبان گيري از اطلاعات مراکز پزشکی فقط اطلاعات ديجيتال يا فايلها نيست. چرا كه بخشي از اطلاعات پروژه به صورت غير ديجيتال توليد و نگهداري مي گردند كه لازم است براي كليه اين اطلاعات برنامه تهيه نسخه پشتيبان تهيه نمود.

عملیات پشتبان گیری و تهیه نسخه پشتبان یکی از فاکتور های امنیت در نرم افزار پزشکی است
اولین قدم در موضوع پشتیبان گیری از اطلاعات، مشخص کردن این است که اطلاعات در کجاها نگهداری می‌گردد. این اطلاعات می‌تواند به صورت الکترونیکی یا کاغذی باشد. در مرحله ی بعدی لازم است درجه ی اهمیت اطلاعات مشخص گردد. در سومین مرحله، تهدیداتی که ممکن است این اطلاعات را تخریب نماید، شناسایی شده و بر این اساس راه‌حل مناسبی به منظور تهیه ی نسخه ی پشتیبان برای هر یک در نظر گرفت. در برخی از موارد لازم است روال‌های موجود انجام امور در پروژه اصلاح گردد. به طور مثال اگر در مطبی  اطلاعات پروژه روی کامپیوترهای شخصی افراد نگهداری می‌گردد، لازم است دستورالعمل‌هایی در این خصوص تهیه و اطلاعات را بر روی شبکه نگهداری نمود و با برنامه ای مشخص از آن ها نسخه ی پشتیبان تهیه کرد. در خصوص اسناد فیزیکی مانند اسناد مالی و قراردادی پروژه می‌توان تدابیری اندیشید که از کلیه ی اسناد، اسکن تهیه شده و به صورت مکانیزه نیز نگهداری شود.

نرم افزار رایان طب ، به دلیل پر اهمیت بودن این موضوع ، همه تولیدات نرم افزاری خود را مجهز به عمیلیات پشتیبان گیری نموده است.

پشتیبان گیری

  • Full Backup

معمولترین روش Backup گیری از SQL Server  روش Full یا Complete میباشد. به این روش Database Backup هم گفته میشود. در این نوعBackup گیری از کلیهDatabase های موجود برروی Instance شما بهمراه هم Transaction Log های موجود در آن Backup گرفته میشود و با این روش شما براحتی میتوانید اطلاعات خود را Recover یا بازیابی کنید. این روش ساده‌ترین روش بازیابی اطلاعات میباشد زیرا تمامی اطلاعات بیکباره بازیابی میشوند.

  • Differential Backup

یکی دیگر ازروشهای معمولBackup گیری، روش معروف Differential است .در این روش فقط از تغییراتی که در Databaseهای شما از آخرین Backup گرفته شده انجام شده است، Backup گرفته میشود. طبیعی است که اگر از Database های شما تاکنون Backup گرفته نشده باشد در اولین باری که بصورت Differential بکاپ بگیرید تمامی اطلاعات Database ها Backup گرفته می شوند.

پس همانطور که عنوان هم کردیم اگر شما یک Full Backup بگیرید و سپس یک Differential Backup بگیرید محتویات موجود در Differential Backup شما فقط شامل اطلاعات تغییر کرده بعد از Full Backup میباشد که در واقع همان اطلاعات  Extentها هستند. زمانیکه میخواهیدBackup ی از SQL سرور خود را بازیابی کنید کافیست ضمن بازگردانی آخرین Full Backup  فقط اطلاعات موجود در آخرین Differential Backup را نیز بازیابی کنید تا اطلاعات کامل بازیابی شود. در این حالت سایر Differential Backup های موجود نادیده گرفته می شوند.

  • Log Backup

اگر Recovery Model پایگاه داده‌های شما در حالت Full یا Bulk-Logged قرار داشته باشد بنابراین شما میتوانید از Transaction Log های خود نیز Backup بگیرید. اگر شما در ساختار خود Transaction Log Backup را دیده باشید و به همراه آن Full Backup نیز داشته باشید قادر خواهید بود چیزی شبیه به Restore Point ویندوز را برای SQL سرور ایجاد کنید بدین معنا که اگر شخصی بصورت تصادفی کلیه اطلاعات موجود در Database های شما را حذف کند، شما میتوانید با استفاده از اینBackup ها اطلاعات را بحالت عملیاتی قبل از حذف اطلاعات بازیابی کنید. نکته منفی که در خصوص Log Backup ها وجود دارد این است که اگر Recovery Model شما به حالت Bulk-Logged قرار گرفته باشد شما برای بازیابی مجبور هستید کل Transaction Log های موجود را بازیابی کنیدLog Backup ها در واقع همان Transaction Log Backup ها هم هستند، این نوع Backup به شما اجازه میدهد که بتوانید از بخش فعال Transaction Log ها Backup بگیرید. در اینصورت زمانیکه شما از اطلاعات خود یک Full یا Differential Backup می گیرید، Transaction Log Backup تمامی اطلاعاتی که بعد از گرفتن این Backup ها ایجاد شده اند را نیز Backup میگیرد. زمانیکه دستور گرفتن Transaction Log Backup صادر شد فضایی که توسط Transaction Log ها اشغال شده بود آزاد و میتوان از آن برای سایر فرآیندهای سیستم استفاده کرد اما اگر شما Transaction Log Backup نگیرید حجم این Log ها همینطور اضافه خواهد شد و رشد خواهد کرد.

  • File Backup

یکی دیگر از گزینه‌هایی که برای Backup گیری از SQL سرور وجود دارد به File Backup معروف است. این روش به شما امکان این را میدهد که بتوانید بجای اینکه کل Database را Backup بگیرید هر فایل را بصورت مستقل Backup بگیرید. البته این روش زمانی صادق است که شما چندین فایل Data در Database خود ساخته باشید. یکی از دلایل مهم استفاده از این روش Backup گیری زمانیست که شما یک Database دارید که دارای چندین فایل با حجمهای زیاد است و میخواهید هر کدام از این فایل ها را بصورت جداگانه و مستقل Backup بگیرید. توجه کنید که در بیشتر موارد شما فقط یک فایل در Database خود دارید و این روش معمولا به کار شما نمیاید. این نوع Backup معمولا در محیطهای Enterprise ای انجام میشود که واقعا حجم عظیمی از اطلاعات در آن وجود دارد.

  • Filegroup Backup

شما می توانید برای فایلهای موجود در Database خود file group درست کنید، علاوه بر اینکه شما میتوانید با استفاده از روش قبلی که File Backup بود از فایلهای مجازی موجود در Database خود Backup بگیرید. میتوانید از این file group ها که به تعریف فارسی، گروه فایلها میباشند نیز Backup بگیرید. بصورت پیشفرض در یک Database یک عدد file group اصلی یا PRIMARY file group وجود دارد که به فایل Data ای که ایجاد شده است گره میخورد. تاکید کردیم که شما میتوانید از هر file group ها بصورت جداگانه و مستقل Backup بگیرید، بزرگترین مزیتی که file group Backup ها نسبت به file Backup ها دارند این است که شما میتوانید file group های خود را بصورت فقط خواندنی یا Read Only بکاپ بگیرید این بدین معناست که نمیتوان این اطلاعات را دستکاری کرد و صرفا میتوان آنرا خواند. شما میتوانید بجای اینکه از همه Databaseهای خود Backup بگیرید تنها در وهله‌های زمانی معین از نسخه‌های خواندنی و نوشتنی یا Read Write مربوط به file group ها Backup بگیرید.

  • Copy Only Backup

زمانیکه شما از روش Copy Only Backup برای Backup گیری Database ها استفاده میکنید تقریبا Backup ای شبیه به Full Backup گرفته‌اید که در آن تمامی اطلاعات موجود در Database ها وLog ها و سایر موارد مرتبط وجود دارد، اما این سئوال پیش میاید که واقعا تفاوت Full و Copy در چه چیزی است ؟ تفاوت در این است که در صورتیکه شما از Database های خود Full Backup بگیرید Plan بکاپ گیری Differential و تغییراتی که در Database ها انجام شده است تغییر میکند اما در حالت Copy Only هیج تغییری در Backup Plan شما پیش نمیاید و صرفا یک کپی با تمام مشخصات از اطلاعات برداشت میشود، در اصطلاح فنی Copy Only Backup ها Log Chain یا زنجیرهLog های شما را که برای برنامه‌ریزی Backup های دیگر استفاده میشود را تغییر نمیدهند. معمولا اینگونه backup ها بصورت دستی و برای موارد بررسی و تحلیلی استفاده می شود اما به هر حال بد نیست هر چند وقت یکبار بصورت دستی اینکار را انجام دهید.

  • Mirror Backup

از این نوع روش Backup گیری بعنوان Database Mirroring نیز یاد میشود، در این روش همانطور که از نامش پیداست بمعنی بکاپ‌گیری آینه‌ای است، بدین صورت که از این نوع روش Backup گیری بیشتر برای بالابردن دسترسی‌پذیری یا Availability  پایگاه‌های داده استفاده می‌شود، شما در این روش نیازمند حداقل دو سرور مجزا هستید که بتوانند Database های خود را با همدیگر Synchronize کنند. روش Backup گیری Mirroring بر اساس هر Database انجام میشود و در اصطلاح فنی به آن Per Database Basis گفته میشود ، توجه کنید که این روش صرفا با Full Recovery Model کار میکند. در این روش Backup گیری، بعد از راه‌اندازی سرویس اگر هر اطلاعاتی در Database ها ثبت شود بلافاصله با Database دیگر که بر روی سرور دیگری قرار دارد Replicate  و یکپارچه‌سازی می‌شود.

مقالات مرتبط

نرم افزار مطب نرم افزار دندانپزشکی نرم افزار چشم پزشکینرم افزار مدیریت درمانگاه
نرم افزار کلینیکنرم افزار پلی کلینیک نرم افزار کاشت مو نرم افزار زنان و زایمان
نرم افزار دیابت نرم افزار رادیولوژینرم افزار دیالیزنرم افزار ترک اعتیاد
نرم افزار فیزیوتراپینرم افزار اطفالنرم افزار سرطان نرم افزار پوست مو زیبائی
نرم افزار مطب دندانپزشکی نرم افزار مطب چشم پزشکینرم افزار جامع درمانگاه نرم افزار مدیریت مطب پزشکان
نرم افزار آزمایشگاهنرم افزار درمانگاه نرم افزار مدیریت کلینیکنرم افزار کلینیک دندانپزشکی

دریافت پیش نمایش نرم افزار